Pracownia graficzno-malarska Anny Siek


 

Pracownia ta znajduje się w budynku domu rodzinnego, w którym mieści się kilka innych pracowni artystycznych. Od ponad stu pięćdziesięciu lat jest to miejsce, gdzie chętnie przebywają artyści.

Józef Mehoffer „Dziwny ogród” / www.pinakoteka.zascianek.pl

Pierwszym właścicielem tego domu był Andrzej Stopka-Nazimek, pisarz, badacz folkloru, nauczyciel, współtwórca podhalańskiego ruchu regionalnego, działacz Związku Podhalan, znawca rzemiosła artystycznego. Później  mieszkał w nim jego syn Andrzej Stopka Junior, znany scenograf i karykaturzysta, a następnie Jan Siek, artysta rzeźbiarz z żoną Teresą, również rzeźbiarką. W okresie młodopolskim bywał tu Józef Mehoffer z rodziną. I właśnie tu, pod wpływem uroku ogrodu otaczającego dom, namalował obraz „Dziwny ogród”, który stał się symbolem młodopolskim. Dom ten często odwiedzał również Henryk Sienkiewicz – przyjaciel rodziny Stopków.


HISTORIA PRACOWNI ARTYSTYCZNYCH RODZINY SIEK  >

Pracownia graficzno-malarska Anny Siek jest miejscem twórczych eksperymentów artystycznych. Wyposażona jest w prasę do wklęsłodruków i wypukłodruków, prasę do sitodruku,  jak również inne narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania odbitek graficznych. W pracowni regularnie odbywają się warsztaty graficzne i malarskie, podczas których uczestnicy (zarówno dzieci, jak i dorośli) mają okazję zgłębiać tajniki technik artystycznych. Jest miejscem otwartym, gdzie można jeszcze zobaczyć tradycyjne metody sporządzania i powielania matryc graficznych.

fot. Joanna Kozek

Zobacz także

Comments are closed here.