Historia pracowni artystycznych rodziny Siek
Siedleckie pracownie artystyczne i dom rodzinny otoczony ogrodem i stawami, znajduje się ok. 25 kilometrów od Krakowa. Swój obecny wygląd posiadłość zawdzięcza wieloletniej pracy Jana Sieka i jego żony Teresy, która jest niezaprzeczalnie kapłanką domowego ogniska. Poprzedni właściciel, Andrzeja Stopka, znany krakowski scenograf i karykaturzysta urzeczywistnił swoje marzenie, przekazując to malownicze miejsce w ręce kolejnych artystów.
Pierwsza pracownia, która pojawiła się w tym miejscu, to pracownia Jana Sieka – seniora rodu. Wraz z nowymi realizacjami, często olbrzymich obiektów rzeźbiarskich, powstawały nowe pomieszczenia, a w nich nowe życie artystyczne. Z biegiem lat swoją działalność artystyczną rozpoczęły dzieci państwa Siek: Anna – grafik warsztatowy, Jacek – malarz, Zofia – konserwator malarstwa, Andrzej – rzeźbiarz oraz Wojciech – konserwator i rzeźbiarz. Najmłodsza córka Marysia obecnie przebywa poza granicami kraju, podróżuje i szuka inspiracji w malarstwie.
Siedleckie pracownie stały się miejscem realizacji wielu projektów artystycznych, znajdujących się w Polsce, Finlandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, Litwie i we Francji.
Prasa graficzna stanowi serce pracowni graficznej Anny Siek . Przy użyciu tej wiekowej maszyny powstało większość ważniejszych cyklów graficznych Artystki. Można tutaj podziwiać prace malarskie zarówno jej autorstwa jak i innych członków rodziny.
W kolejnej pracowni konserwacji malarstwa Zofii Siek-Mlickiej wiele cennych obrazów odzyskało dawny blask. Zofia jest również autorką ekspresyjnych prac malarskich.
Zafascynowany światłem w pejzażu i ogrodem, który widać z okien pracowni malarskiej jest Jacek Siek. W jego pracach malarskich ten właśnie ogród jest motywem przewodnim.
Pracownia rzeźbiarska Jana, Andrzeja i Wojciecha Sieków jest miejscem, gdzie powstają różnorodne prace ich autorstwa. Rzeźbiarskie realizacje Andrzeja Sieka wykonane w różnych materiałach zamieszkują zarówno domostwo, jak i otaczający ogród, podkreślając artystyczną historię tego miejsca.
Comments are closed here.