Pracownia graficzno-malarska Anny Siek
Pracownia ta znajduje się w budynku domu rodzinnego, w którym mieści się kilka innych pracowni artystycznych. Od ponad stu pięćdziesięciu lat jest to miejsce, gdzie chętnie przebywają artyści.
Pierwszym właścicielem tego domu był Andrzej Stopka-Nazimek, pisarz, badacz folkloru, nauczyciel, współtwórca podhalańskiego ruchu regionalnego, działacz Związku Podhalan, znawca rzemiosła artystycznego. Później mieszkał w nim jego syn Andrzej Stopka Junior, znany scenograf i karykaturzysta, a następnie Jan Siek, artysta rzeźbiarz z żoną Teresą, również rzeźbiarką. W okresie młodopolskim bywał tu Józef Mehoffer z rodziną. I właśnie tu, pod wpływem uroku ogrodu otaczającego dom, namalował obraz „Dziwny ogród”, który stał się symbolem młodopolskim. Dom ten często odwiedzał również Henryk Sienkiewicz – przyjaciel rodziny Stopków.
HISTORIA PRACOWNI ARTYSTYCZNYCH RODZINY SIEK >
Pracownia graficzno-malarska Anny Siek jest miejscem twórczych eksperymentów artystycznych. Wyposażona jest w prasę do wklęsłodruków i wypukłodruków, prasę do sitodruku, jak również inne narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania odbitek graficznych. W pracowni regularnie odbywają się warsztaty graficzne i malarskie, podczas których uczestnicy (zarówno dzieci, jak i dorośli) mają okazję zgłębiać tajniki technik artystycznych. Jest miejscem otwartym, gdzie można jeszcze zobaczyć tradycyjne metody sporządzania i powielania matryc graficznych.
fot. Joanna Kozek
Comments are closed here.